Seminář seznamuje posluchače s obecně platnými zásadami přípravy, realizace a uspořádání diplomové práce, a to jak po stránce formální, tak po stránce obsahové. V rámci semináře je pozornost věnována následujícím okruhům:
1. Základní informační prameny a jejich třídění.
2. Primární zdroje informací. Knižní informační prameny, odborná a vědecká periodika oboru. Přednášky a sborníky, diplomové, dizertační a habilitační práce. Firemní literatura, videopořady, počítačové programy, internetové informace.
3. Záznam informací ? bibliografický záznam, katalogizační záznam, bibliografická citace, ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2, APA. Způsoby bibliografické citace. Excerpce, anotace.
4. Sekundární informační zdroje, referátové časopisy, internetové databáze, práce se sekundárními zdroji informací.
5. Zpracování vědeckých odborných textů. Obsahové a formální náležitosti vědeckých textů.
6. Typy diplomových prací a jejich obsahové vymezení ? práce historicko-komparační, kulturní, empirické, lingvistické, literárně-vědné, metodicko-didaktické.
7. Informační příprava diplomové práce.
8. Literární rešerše při přípravě diplomové práce a její funkce. Zpracovávání tématu diplomové práce, formální členění diplomové práce.
9. Náležitosti empirických diplomových prací ? výzkumný problém a jeho formulace, typ výzkumného problému, charakteristiky výzkumného pole, formulace dílčích cílů, otázek výzkumu a výzkumných hypotéz. Typy empirických výzkumů.
10. Rozbor jednotlivých částí diplomové práce. Pravidla platná pro přípravu obrázků, grafů, tabulek a dalších grafických komponent publikovaných v odborných textech.
11. Posudky diplomových prací, jejich struktura, zaměření, hodnocené prvky.
12. Obhajoba diplomové práce a její průběh.
- Učitel: Radka Růžičková